Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Am împlinit vârsta de pensionare din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. ...

Bună seara!
Am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. Lucrez în învățământ și am aprobare pentru menținere în activitate ca titular până la 65 ani și pentru anul școlar 2021/2022.
Intenționez totuși, să depun dosarul de pensie la 1 septembrie ac și când primesc decizia să solicit nepunerea în plată a pensiei, pentru a îmi continua activitatea, până la 65 ani. Deci nu fac cumul, dar nu doresc nici plata cu ora. Se poate acest lucru, este legal?
Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a Casei teritoriale de pensii.
Nu cred ca este posibil sa solicitati nepunerea in plata.

Cornel Vasile a scris:

Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a Casei teritoriale de pensii.
Nu cred ca este posibil sa solicitati nepunerea in plata.

De la Casa teritoriala de pensii mi s-a spus ca pot solicita nepunerea în plată a pensiei și să continui activitatea. Vă rog, un sfat.
1. Să depun dosarul la 1 sept. ac și să beneficiez de indicele de corecție
2. Să rămân în activitate până la 65 ani, adică încă doi ani?
Nu cred ca optiunea noastra pentru dvs v-ar ajuta intr-un fel .... probabil , pct 1 ar fi mai avantajos (este doar o opinie fara a avea si un argument plauzibil)

Cornel Vasile a scris:

Nu cred ca optiunea noastra pentru dvs v-ar ajuta intr-un fel .... probabil , pct 1 ar fi mai avantajos (este doar o opinie fara a avea si un argument plauzibil)

Mulțumesc frumos!