avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Am împlinit vârsta de pensionare din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. ...

Bună seara!
Am împlinit vârsta de pensionare din martie 2020. Lucrez în învățământ și am aprobare pentru menținere în activitate ca titular până la 65 ani și pentru anul școlar 2021/2022.
Intenționez totuși, să depun dosarul de pensie la 1 septembrie ac și când primesc decizia să solicit nepunerea în plată a pensiei, pentru a îmi continua activitatea, până la 65 ani. Deci nu fac cumul, dar nu doresc nici plata cu ora. Se poate acest lucru, este legal?
Cel mai recent răspuns: Lidum , utilizator 13:27, 29 Iunie 2021
Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a Casei teritoriale de pensii.
Nu cred ca este posibil sa solicitati nepunerea in plata.


Cornel Vasile a scris:

Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se plătesc de la data acordării, stabilită prin decizie a Casei teritoriale de pensii.
Nu cred ca este posibil sa solicitati nepunerea in plata.

De la Casa teritoriala de pensii mi s-a spus ca pot solicita nepunerea în plată a pensiei și să continui activitatea. Vă rog, un sfat.
1. Să depun dosarul la 1 sept. ac și să beneficiez de indicele de corecție
2. Să rămân în activitate până la 65 ani, adică încă doi ani?
Nu cred ca optiunea noastra pentru dvs v-ar ajuta intr-un fel .... probabil , pct 1 ar fi mai avantajos (este doar o opinie fara a avea si un argument plauzibil)


Cornel Vasile a scris:

Nu cred ca optiunea noastra pentru dvs v-ar ajuta intr-un fel .... probabil , pct 1 ar fi mai avantajos (este doar o opinie fara a avea si un argument plauzibil)

Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire asupra opțiunii de pensionare Avida Avida Sunt născută la data de 16.12.1958, lucrez în invatamant și am un stagiu de cotizare de aproape 40 de ani. Trebuia sa ies la pensie in martie 2020, ... (vezi toată discuția)
Schimbare optiune Avida Avida Sunt născută la data de 16.12.1958, lucrez în invatamant și am un stagiu de cotizare de aproape 40 de ani. Trebuia sa ies la pensie in martie 2020, ... (vezi toată discuția)
Pensie lucretia57 lucretia57 Sunt invatatoare, nascuta in 1957,oct,16. Doresc sa intru in pensie anticipata partial (lucrez din 1 sept 1978 si 9 luni am fost in pensie invaliditate gr II) ... (vezi toată discuția)