Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord acces coloana de gaze separata Acum 2 ani de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord acces coloana de gaze separata Acum 2 ani de zile m-am ...

Acord acces coloana de gaze separata
Acum 2 ani de zile m-am racordat la o coloana de gaze separata(cea de pe holul blocului) pentru a-mi alimenta centrala termica.
Inainte de mine mai erau legate 5 apartamente. Pe acea vreme am obtinut aprobare de la toti(i-am despagubit) si dupa aceea m-am racordat la coloana separata.

Problema este urmatoarea:
Vecinul cu numarul 7 care vroia sa se lege a facut toate dosarele, nu stiu daca a vorbit cu vre-un vecin de al meu, ulterior s-a bransat la coloana separata.
Proprietarul initial al tevii, cel ce a pus teava este si administratorul blocului, cel care poate da aprobarea.
Nu ar fi trebuit sa despagubeasca restul de co-proprietari(daca este legal cuvantul asta), pentru ca toti am cotizat la acea teava de gaze) ?
Vecinul trebuia sa obtina semnatura la toti! Si sa-i despagubeasca pe cei care cereau. Inclusiv pe dvs. Puteti face sesizare la Distrigaz.
vali m, utilizator
Distrigaz mi-a comunicat: Conform Ordinul nr. 209/2018 ANRE, conform legii lor nu le trebuie acord de la toate apartamentele care au contribuit la teava de gaze(desi eu am in scris si semnat de toti ca i-am despagubit).
Acordul POATE fi cerut de catre firma care face instalatia de gaze din coloana separata pana in casa.
Daca nu are acordul celor care au platit anterior pentru teava respectiva, trebuie sa aiba act autentic prin care declara ca se obliga sa-i despagubeasca. Altfel Distrigaz nu ar fi trebuit sa-i dea acordul (avizul tehnic de racordare). Despagubirea se acorda ca si cota-parte din investitia initiala, nu mai mult, nu mai putin.