Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca tatal a decedat cum se poate afla masa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca tatal a decedat cum se poate afla masa succesorala ? Unde ...

Daca tatal a decedat cum se poate afla masa succesorala ? Unde trebuie sa ma adresez , ce acte sunt necesare ?
In mod normal ar trebui sa stiti dvs, in calitate de mostenitor, ce bunuri a avut tatal dvs si unde.
Nu exista o evidenta la nivel national a bunurilor detinute de o persoana.
Defunctul figureaza inregistrat la rolul fiscal si agricol al Primariei pe raza careia se afla bunurile respective.
Acum, poate fi orice localitate din Romania, asta insemnand sa cautati acul in carul cu fan...
Deci ma adresez la rolul fiscal si agricol, multumesc. Ce acte imi trebuie ? E suficient buletinul ?
Va adresati la Departamentul de Impozite si Taxe Locale si la Registrul Agricol, de la fiecare Primarie a localitatii unde stiti ca tatal dvs a avut bunuri.
Daca tata a avut bunuri la Ploiesti, va adresati Primariei Ploiesti
Daca tata a avut bunuri la Cocarlatii din Vale, va adresati Primariei Cocarlatii din Vale
Daca tata a avut bunuri la Miliestii de Jos, va adresati Primariei Milestii de Jos. etc etc etc.
De asta am zis, ca dvs ar trebui sa stiti unde si ce bunuri a avut tatal dvs.
Da, o sa va trebuiasca si buletinul.
Dar la fel de posibil este sa nu primiti niciun fel de informatii, decat daca prezentati un certificat de calitate de mostenitor (pe care il obtineti de la un birou notarial din localitatea unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu)