avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca tatal a decedat cum se poate afla masa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca tatal a decedat cum se poate afla masa succesorala ? Unde ...

Daca tatal a decedat cum se poate afla masa succesorala ? Unde trebuie sa ma adresez , ce acte sunt necesare ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:27, 12 Iulie 2021
In mod normal ar trebui sa stiti dvs, in calitate de mostenitor, ce bunuri a avut tatal dvs si unde.
Nu exista o evidenta la nivel national a bunurilor detinute de o persoana.
Defunctul figureaza inregistrat la rolul fiscal si agricol al Primariei pe raza careia se afla bunurile respective.
Acum, poate fi orice localitate din Romania, asta insemnand sa cautati acul in carul cu fan...
Deci ma adresez la rolul fiscal si agricol, multumesc. Ce acte imi trebuie ? E suficient buletinul ?
Va adresati la Departamentul de Impozite si Taxe Locale si la Registrul Agricol, de la fiecare Primarie a localitatii unde stiti ca tatal dvs a avut bunuri.
Daca tata a avut bunuri la Ploiesti, va adresati Primariei Ploiesti
Daca tata a avut bunuri la Cocarlatii din Vale, va adresati Primariei Cocarlatii din Vale
Daca tata a avut bunuri la Miliestii de Jos, va adresati Primariei Milestii de Jos. etc etc etc.
De asta am zis, ca dvs ar trebui sa stiti unde si ce bunuri a avut tatal dvs.
Da, o sa va trebuiasca si buletinul.
Dar la fel de posibil este sa nu primiti niciun fel de informatii, decat daca prezentati un certificat de calitate de mostenitor (pe care il obtineti de la un birou notarial din localitatea unde tatal dvs a avut ultimul domiciliu)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune bunici buna ziua, in urma decesului bunicilor trebuie ... georgiana.bucuresti georgiana.bucuresti Succesiune bunici Buna ziua, In urma decesului bunicilor trebuie sa fac succesiunea impreuna cu unchiul pentru ca intre timp si mama a decedat. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. cum pot afla ce bunuri si conturi a avut tatal meu, ... miss dulcine miss dulcine Buna ziua. Cum pot afla ce bunuri si conturi a avut tatal meu, decedat anul trecut. Bineinteles in baza certificatului de acceptare a succesiunii. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! legat de o succesiune: 1. cum pot afla bunurile lasate ... SANTIER SANTIER Buna ziua! Legat de o succesiune: 1. Cum pot afla bunurile lasate de defunct, daca stiu doar zona unde a decedat si trait? 2. daca are bunuri si in ... (vezi toată discuția)