Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Racordare coloana de gaze bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Racordare coloana de gaze bloc

Buna ziua, doresc sa ma racordez la coloana de gaze iar vecina mea, care pretinde ca este proprietara coloanei, imi cere 250 Euro ca sa semneze fisa de acord (pe langa alte 150 euro pretentia de la alti 3 vecini, fiecare). Doamna nu vrea sa-mi arate vreun act, ca e proprietara ea sau cat a costat-o, ca sa pot sa calculez cota mea, cu tot cu inflatie. Cu toate astea, am acceptat sa-i platesc dar nu vrea prin virament/banca, vrea doar cash. Nu mi se pare corect sa platesc fara sa vad vreun act si fara sa ramana o dovada ca a fost despagubita si cu ce suma.
Problema si mai mare este ca vecina care pretinde ca este proprietara coloanei, este si administratora asociatiei de proprietari.
Va rog sa ma indrumati cu ce pot sa fac mai departe!
Va multumesc pentru timpul acordat!
nu exista plata cash fara acte.........undeva intr-un act trebuie sa apara suma oferita ca despagubire si ca ea reprezinta cota-parte din investitie

trebuie sa-i platiti fix cota-parte din investitie.....nu cat doreste fiecare
vorbiti cu distribuitorul daca accepta declaratia dvs notariala cum ca ii despagubiti pe cei care au investit intial
se face la notar declaratie pe propria raspundere ca sunteti de acord sa despagubiti investitorul initial cu cota parte din contravaloarea lucrarilor

declaratia notariala este titlu executoriu(nu va ganditi sa nu mai platiti ca va executa fara a mai fi nevoie de decizia instantei)
Nu ma gandesc sa nu platesc, ci sa platesc atat cat trebuie, cat imi revine cota mea. Nu sa ceara fiecare cat vrea el. Daca dau declaratie la notar, dupa cum aflu care e cota mea? Vecina nu vrea sa-mi arate niciun act, cat a platit si nici sa spuna cat a costat coloana. Mi-a cerut direct 250 euro daca vreau semnatura ei, ca ea nu discuta, zicand chiar "aveti bani, ca tocmai v-ati cumparat apartament"
Vecina, care pretinde ca e coloana ei, este si administratora blocului, si tot prin ea trb sa trec ca sa iau adeverinta cu acordul pentru separarea de la teava de gaze (pausal) si pentru aplasarea pe viitor a tevilor/contorului pe spatiul comun.
Daca aflu cat este cota mea, cum ii platesc daca nu vrea sa-mi dea IBAN-ul de plata, platesc direct in contul administratiei/asociatiei?
M-am mutat intr-un bloc mai atipic, se pare. Nu exista program la administratie si daca ai probleme/ treaba cu administratora, trb sa-i bati la usa, seara, unde de obicei nu raspunde.
Pretentia vecinei este neintemeiata
Indiferent ca detine functie in structurile de reprezentare ale asociatieid e proprietari,legal nu are dreptul sa pretinda decat sume pentru care poate elibera dovada legala
Instalatia de gaze este pe parte comuna deci vecina nu poate invoca ca este proprietar instalatiei
Mai mult ,fiind primul bransat la instalatie detine obligatia legala sa permita accesul si bransarea si a altor solicitanti
Ma lovesc de rufuzul ei: a cerut o suma mare iar atunci cand vreau sa-i platesc, ba nu accepta dacat cash, ba nu rsp la usa iar la tel zice ca nu-i acasa.
Am scris si o sesizare la Distrigaz Sud Retele si astept raspuns.
Am scris si la FAPR dar nu cred ca asociatia este membru al federatiei.
Mai departe ce pot sa fac? O sa se ajunga si la instanta, dar vreau sa parcurg toate etapele.
Este vorba despre rea intentie din partea ei, iar mesajele de genul ce trb sa faca ea nu-si au rostul.
Valentin.Iacob, utilizator
cum am spus.....despagubirile se fac in fata notarului indiferenta de modalitate cash/transfer, care si emite si un act ca acei bani reprezinta despagubirea

pana la urma e administrator sau presedinte?.......dvs trebuie sa ajungeti la presedinte pt acord al asociatiei si sa faceti o cerere scrisa prin care cereti acordul de separarea consumului de gaze(daca e cazul) si modificarea spatiilor comune pt pozare conducta,contor...daca refuza ,se face sesizare la primarie si o contacteaza ei

daca e la distrigaz sunt sanse mari sa mearga cu declaratie notariala(stiu cazuri in care au acceptat astfel de declaratii)
ulterior vecina trebuie sa faca dovada privind costul investitiei si cu un calcul de comun acord, poate fi despagubita(probabil a fost inainte de denominare,curs euro/dolar.)

hob, utilizator