avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua Am intrat pe culoarea verde a semaforului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua Am intrat pe culoarea verde a semaforului într-o intersecție, ...

Buna ziua
Am intrat pe culoarea verde a semaforului într-o intersecție, după care am fost oprit de politie si mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 30 de zile pe motiv ca am intrat pe culoarea rosie a semaforului. Tin sa precizez ca nu am semnat procesul verbal. Cum/unde pot sa contest suspendarea permisului de conducere si amenda de 300 de ron. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 16:49, 22 Iulie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tin sa precizez ca nu am semnat procesul verbal.

nu reusesc sa va inteleg de ce nu semnati procesul verbal ca sa nu mai asteptati sa va vina prin posta si ca sa puteti contesta imediat!
semnatura e pt luare la cunostinta. la mentiuni trebuia sa fi scris ca nu e asa, ca ati trecut pe verde.
asteptati acum sa va vina pv-ul si il contestati la judecatorie.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

In josul procesului-verbal de contraventie este indicata instanta catre care trebuie sa va adresati in termen de 15 zile de la primirea acestuia.

Daca va aflati cu cineva in masina, propuneti-l in calitate de martor, daca aveati camera video, depuneti inregistrarea, iar daca intersectia era supravegheata video, solicitati in instanta comunicarea inregistrarii de catre organele competente (cum ar fi, printre altele, Politia Locala).
La mentiuni politistul nu ma lasat sa scriu nimic, de aceea nu am semnat procesul verbal. Ti se pare normal ca politistul sa zica: ia si semneaza aici ca scriu eu pe urma?

gi-jane2 a scris:

Tin sa precizez ca nu am semnat procesul verbal.

nu reusesc sa va inteleg de ce nu semnati procesul verbal ca sa nu mai asteptati sa va vina prin posta si ca sa puteti contesta imediat!
semnatura e pt luare la cunostinta. la mentiuni trebuia sa fi scris ca nu e asa, ca ati trecut pe verde.
asteptati acum sa va vina pv-ul si il contestati la judecatorie.


Asa e legea nu aveți voie sa scrieți nimic. Așa că așteptați acum să vă ajungă acasă PV de contravenție, ca să aveți e contesta. Iar faptul ca nu aveți mențiuni în PV, nu e motiv de contestare, a hotărât asta ICCJ in 2007.

unait a scris:

La mentiuni politistul nu ma lasat sa scriu nimic, de aceea nu am semnat procesul verbal


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie proces verbal + permis suspendat peterpant peterpant Buna, Am avut prima intalnire cu Politia Rutiera, mi-a fost suspendat permisul pe 3 luni + amenda contraventionala. Mentionez ca am permisul doar de 3 luni ... (vezi toată discuția)
Retinerea permisului de conducere PaulRus PaulRus Buna ziua. Azi, 19/02/2015 am fost oprit de un echipaj de politie, in Cluj Napoca si mi-a fost retinut permisul pe motiv ca am trecut pe culoarea rosie a ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis sherifu19 sherifu19 Buna ziua,as dori si eu un sfat de la dumneavoastra:Azi fiind in traffic in spatele unui autobuz am trecut printr-o intersectie pe culoarea galbena a ... (vezi toată discuția)