Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Factura spitalizare Austria! Buna ziua, în 2019 am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Factura spitalizare Austria! Buna ziua, în 2019 am fost internat ...

Factura spitalizare austria! Buna ziua, în 2019 am fost internat la un spital din Austria, poate sa îmi spuna și mie cineva care a mai trecut printr o situație similara similara, ce se întâmplă dacă nu am plătit factura în valoare de 1300€ și între timp sunt oprit pentru control acolo? Mulțumesc
Nu se va intimpla nimic spectaculos, veți plăti o suma mult mai mare. În cazul amenzilor neplătite, de exemplu, când vine în România somația, neplata amenzii se sancționează cu o suma de ordinul zecilor de mii de euro.

Inițial a fost 800 și a început sa vina în tara și sa crească! Pe mine m ar interesa sa aflu dacă în momentul de fata as fi oprit la control, fără posibilitatea de a plăti pe loc... As fi reținut?

latka a scris:

Nu se va intimpla nimic spectaculos, veți plăti o suma mult mai mare. În cazul amenzilor neplătite, de exemplu, când vine în România somația, neplata amenzii se sancționează cu o suma de ordinul zecilor de mii de euro.

Cred ca va reține mașina, până achitați. Am "pățit" asta in Innsbruck. Poliția nu sta la discuții. Să aveți carduri pline când mai treceți prin Austria.
Mulțumesc frumos

latka a scris:

Cred ca va reține mașina, până achitați. Am "pățit" asta in Innsbruck. Poliția nu sta la discuții. Să aveți carduri pline când mai treceți prin Austria.