avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vector fiscal 010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vector fiscal 010

daca am fost inregistrati cu vectorul fiscal la finante cu impozit profit trimestrial si decont de tva trimestrial acum in 2010 mai trebuie sa depunem ceva legat de acest vector? sunt modificari?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 14:43, 21 Ianuarie 2010
Raspunsul la intrebarea dvs, este DA. Conform ultimelor informatii pentru contribuabilii care au avut ca perioada fiscala trimestrul si cifra de afaceri < 100.000 euro pana la data de 25.01.2010 se depune Declaratia de mentiuni 010 in care se declara cifra de afaceri obtinuta (recalculata) in 2009 si o MENTIUNE referitoare la faptul ca nu s-au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri in 2009. Un an cat mai bun !
multumesc
stiti cumva daca declaram pe formularul vechi sau si acesta a suferit modificari?
Formularul 010 este acelasi, doar in ceea ce priveste mentiunea de achizitii intracomunitare nu am detalii, daca este formular separat, daca este un formular tip....voi reveni cu detalii zilele urmatoare.
va fi o ... noua declaratie ! :D

am gasit un proiect in ce priveste aceasta noua declaratie , va fi cod 094 si are numele urmator :
Declaraţie
privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile
pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi
care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în
anul precedent
nu ma pot abtine de la comentarii : pina acum declaram ce faceam ; de acum inainte declaram ce n-am facut ! o sa fie foarte interesant ...
Multumesc si eu d-nei Magda Staicu =D>pentru informatia oferita, am gasit deja formularul 094 pe net.

Alte discuții în legătură

Declaratie 094 cateldestept cateldestept In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 dana_coman dana_coman Am fost plătitor de TVA luna în anul 2012, cifra de afacere pentru anul 2012 este 160.213,00 lei , ce declarație depun în ianuarie 2013, dec. 010, ... (vezi toată discuția)
Declaratia 094 G.V. G.V. Buna, am o intrebare catre dvs: declaratia 094 cum se completeaza. Eu am printat dintr-un program de contabilitate, si la finante mi-a spus ca este prea mare ... (vezi toată discuția)