Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! Angajatul are obligația de a efectua ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! Angajatul are obligația de a efectua examenul medical ...

Buna ziua!

Angajatul are obligația de a efectua examenul medical periodic la sediul angajatorului și cu firma contractată de angajator sau își poate alege medicul / cabinetul de medicina muncii?

Mulțumesc anticipat!
Examenul medical periodic este organizat de catre angajator impreuna cu medicul specialist de medicina muncii cu care angajatorul are incheiat contract de prestari servicii medicale.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art. 39 Lucrătorul este obligat să se prezinte la examenele medicale de supraveghere a sănătăţii la locul de muncă, conform planificării efectuate de către medicul de medicina muncii cu acordul angajatorului.