Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Lucrez la o firma de stat si directorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Lucrez la o firma de stat si directorul general a ...

Buna ziua! Lucrez la o firma de stat si directorul general a emis o decizie scrisa ca incepand cu o anume data pontajul se face pe baza de vectori digitali ( adica ti se scaneaza amprenta si un program informatic prelucreaza parti din amprenta din care rezulta acei vectori digitali, conducerea sustinand ca nu se stocheaza amprenta ci doar acei vectori digitali si deci nu se incalaca GDPR-ul). Nu ni s-a cerut acordul .In acea decizie scrie ca daca incepand cu acea data nu facem pontajul 'punand degetul ' vom fi considerati absenti nemotivati( iar la 3 zile de absenta nemotivata poti fi dat afara). In contractul nostru de munca nu scie nimic legat de prelucrare date biometrice sau amprente. .Este legal? Ce putem face ca angajati? Multumesc!
Traian Simionescu, utilizator
Curtea de Justiție a hotărât: amprentarea angajatilor contravine GDPR-ului
[ link extern ] /

Persoanele care considera ca datele cu caracter personal le-au fost prelucrate cu incalcarea legii pot face sesizari la ANSPDCP - Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic