avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inștiințarea Itm gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inștiințarea Itm gravide

Bună ziua! Este obligatorie înștiințarea Itm-ului in legătură cu angajatele gravide?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:51, 9 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunțat în scris de către o salariata că este gravida acesta are obligația să înștiințeze medicul de medicina muncii, precum și inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază își desfășoară activitatea.
In practica angajatorul anunță pentru fiecare salariată gravidă sau doar acolo unde sunt probleme?
Despre ce probleme este vorba?
Ultima modificare: Luni, 9 August 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este nicio problemă. Voiam doar sa știu dacă în practica se anunță ITM pentru fiecare angajată
Da, se anunta pentru fiecare angajata in parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in cazul in care avem o salariata insarcinata termenul ... d.nicolin@house-of-communication d.nicolin@house-of-communication Buna ziua, in cazul in care avem o salariata insarcinata Termenul de instiintare a ITM=ului este de 10 zile lucratoare de la data primirii cererii, sau de la ... (vezi toată discuția)
Anunt angajata insarcinata - itm Patience Patience Trebuie anuntat ITM-ul daca avem o angajata insarcinata? Imi poate spune cineva un temei legal? As vrea sa studiez un pic situatia Multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca am o angajata gravida, pe langa anuntat medicul ... luminita29 luminita29 Buna ziua, Daca am o angajata gravida, pe langa anuntat medicul de medicina a muncii si ITM , trebuie sa anunt si DSP-ul? este o legislatie in aceasta ... (vezi toată discuția)