Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inștiințarea Itm gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inștiințarea Itm gravide

Bună ziua! Este obligatorie înștiințarea Itm-ului in legătură cu angajatele gravide?
În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunțat în scris de către o salariata că este gravida acesta are obligația să înștiințeze medicul de medicina muncii, precum și inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază își desfășoară activitatea.
In practica angajatorul anunță pentru fiecare salariată gravidă sau doar acolo unde sunt probleme?
Despre ce probleme este vorba?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este nicio problemă. Voiam doar sa știu dacă în practica se anunță ITM pentru fiecare angajată
Da, se anunta pentru fiecare angajata in parte.