avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna seara.
Tatal meu a fost beneficiarul legii 118/1990. El a decedat in urma cu doi ani si as dori sa stiu daca eu ca urmas pot beneficia de drepturile acestei legi.
Multumest anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 20 August 2021
August88, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:07, 21 August 2021
Decret-Lege 118 din 30 martie 1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri
art.3
....
(2) În cazul celor decedați, urmașii acestora au dreptul la pensie de urmaș în condițiile legii, cu luarea în calcul a vechimilor stabilite potrivit prezentului decret-lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 118/1990 pensie urmas danielarusu danielarusu Buna ziua! As dori sa intreb daca fiind fiica unui beneficiar care a decedat al Legii 118/1990, pot beneficia de pensie de urmas in baza acestei legi si ... (vezi toată discuția)
Decret-lege nr. 118/1990 - drepturi sot supravietuitor daxela daxela Tatal meu a beneficiat de prevederile decr.118/1990 pana la data de 16.02.2011 cand a decedat.Mama,pensionara,sotia defunctului,beneficiaza sau nu de aceleasi ... (vezi toată discuția)