Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Rebrand produse cosmetice de la producator fara a ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Rebrand produse cosmetice de la producator fara a ”legaliza” din nou

Buna ziua,

Firma mea, X SRL, doreste să cumpere de la firma Y SRL produse cosmetice (produse și legalizate de ei). Intrebarea mea este daca firma mea poate comercializa, in acord cu producatorul desigur, produsele respective sub alt nume și design, fara a fi nevoie să le relegalizeze. Daca se poate, trebuie facute modificarile vizuale inainte de cumparare de la producator, sau se pot modifica și dupa? Intrebarea mea vine in prisma faptului că exista producatori mici și buni la noi in tara de astfel de produse, la care design-ul și branding-ul lasa de dorit.

Va multumesc!
Daca nu se aduc modificari produselor (formule, concentratii, etc.), atunci nu e nevoie.
Produsele cosmetice se notifica de producator sau de beneficiarul fabricarii (pe baza de mandat scris din partea producatorului) pe portalul Comisiei Europene si trebuie sa respecte prevederile Regulamentului CE nr. 1223/2009.