avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Ce este preemțiunea in cazul vânzării ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Ce este preemțiunea in cazul vânzării unui loc de ...

Buna ziua
Ce este preemțiunea in cazul vânzării unui loc de lot teren? Ce presupune?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: SM985 , utilizator 12:33, 6 Septembrie 2021
Este un drept de preferință la cumpărare, stabilit de lege, pentru anumite categorii de persoane.
Buna dimineața, mulțumesc! Acest drept de preemțiune este pus in evidenta printr un document... Eliberat de cine? Pt ca mi s a solicitat de notar...
Merci
Aveti de vanzare un teren extravilan?
Nu! Intravilan
Apare acet drept în CF? Sau este terenul situat în zona istorică?
Există coproprietari?
O situație detaliată va ajuta...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren extravilan eugenaurelpopescu@yahoo.ro eugenaurelpopescu@yahoo.ro Am un teren compact in suprafata de 7960 mp din care , 6500 sunt in intravilan si 1460 in extravilan si am un eventual cumparator pentru tot terenul . Am ... (vezi toată discuția)
Vânzare către terț a cotei părți din teren in indiviziune cu promisiune bilaterală de vânzare, fără consultarea celorlalți coproprietari gdracea68 gdracea68 Soțul meu deține împreună cu unchiul și mătușa sa un teren in indiviziune. Acum 2 ani, mătușa a făcut la notar o promisiune de vânzare către o ... (vezi toată discuția)
Nedumerire vanzare teren extravilan eugenaurelpopescu@yahoo.ro eugenaurelpopescu@yahoo.ro Am un teren compact in suprafata de 7960 mp din care , 6500 sunt in intravilan si 1460 in extravilan si am un eventual cumparator pentru tot terenul . Am ... (vezi toată discuția)