Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Ce este preemțiunea in cazul vânzării ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Ce este preemțiunea in cazul vânzării unui loc de ...

Buna ziua
Ce este preemțiunea in cazul vânzării unui loc de lot teren? Ce presupune?
Mulțumesc
Este un drept de preferință la cumpărare, stabilit de lege, pentru anumite categorii de persoane.
Buna dimineața, mulțumesc! Acest drept de preemțiune este pus in evidenta printr un document... Eliberat de cine? Pt ca mi s a solicitat de notar...
Merci
Aveti de vanzare un teren extravilan?
Nu! Intravilan
Apare acet drept în CF? Sau este terenul situat în zona istorică?
Există coproprietari?
O situație detaliată va ajuta...