avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces la drum de servitute ! Buna ziua, in urma cu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces la drum de servitute ! Buna ziua, in urma cu un an am cumpărat ...

Acces la drum de servitute !
Buna ziua, in urma cu un an am cumpărat 3/8 parcele de teren la care este atașat un drum de servitute ( 12 m teren, 6 drum de servitute ), problema este la vecinul din dreapta care nu a fost de acord sa cedeze nici macar 1 m având aceeași deschidere de 18 m, ideea este ca pe viitor vrem sa punem bariera de acces lucru ce îl deranjează și spune ca nu avem dreptul sa ii îngrădim dreptul la trecere.
Pe scurt ma interesează ce obligații avem noi fata de dansul întrucât nu a fost și nu este de acord sa cedeze din teren pentru drum.
După ce am achiziționat am încercat sa iau legătura cu dansul ... nefiind deschis la dialog și răspunzând umi ca ce ma f..e grija de terenul lui ca nu lasa nimic si o sa fim obligați sa ii dam acces
Cel mai recent răspuns: dunasor , utilizator 14:04, 6 Septembrie 2021
Eu aș comasa cele două terenuri (ca doar sunt proprietatea voastra) și apoi, din 18m, as lasa doar 3m (va alegeti așa și cu deschidere mai mare)
Ulterior, vecinul dacă va vrea acces, ori lasa și el 3m ( și aveti astfel drum de 6 m) ori va plătește pentru acest acces.
Doar să nu existe deja în CF obligația de a-l lasa sa treca...

Varianta 2 - va îngrădiți proprietatea, cu tot cu drum și dacă vrea acces, idem varianta 1
Inițial asa trebuia, dar dacă nu te înțelegi.... pe cartea funciara nu e trecut nimic

SM985 a scris:

Eu aș comasa cele două terenuri (ca doar sunt proprietatea voastra) și apoi, din 18m, as lasa doar 3m (va alegeti așa și cu deschidere mai mare)
Ulterior, vecinul dacă va vrea acces, ori lasa și el 3m ( și aveti astfel drum de 6 m) ori va plătește pentru acest acces.
Doar să nu existe deja în CF obligația de a-l lasa sa treca...

Varianta 2 - va îngrădiți proprietatea, cu tot cu drum și dacă vrea acces, idem varianta 1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Forma legala de cedare a unei fasii de teren pt construirea unui drum cuziamusia cuziamusia care este forma legala de cedare a unei fasii din terenul propriu pt construirea unui drum care sa ma deserveasca pe mine cat si pe alti 3 vecini? toti 4 avem ... (vezi toată discuția)
Servitute ONU EMIL ONU EMIL Detin un teren cu acces la asfalt 17m si lung. 138 m.Intre acest teren si urmatorul proprietar exista o fasie de 3m lasata ca acces de un proprietar care ... (vezi toată discuția)
Servitute de trecere iosifgeorge iosifgeorge Matusa mea a cumparat o casă de la un dezvoltator imobiliar, iar proprietatea contine si un drum cu acces la sosea ptr care exista servitute in actele ... (vezi toată discuția)