Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul sotiei supravietuitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul sotiei supravietuitoare

Buna ziua!

Daca sotul, sa-i zicem, Petre, a decedat in timpul dezbaterii succesiunii dupa mama lui si dupa bunicul si bunica lui (toate succesiunile se dezbate in cadrul aceluiasi proces)...
mai are vreun drept sotia supravietuitoare a lui Petre ?
Intrebarea, de fapt, este, când se consolidează drepturile succesorale ale defunctului soț după mama sa? Imediat după ce a acceptat succesiunea după aceasta sau după rămânerea definitivă a hotărârii de partaj?
Și care este natura drepturilor sale succesorale în timpul procesului de partaj?
Care este natura drepturilor sale succesorale după admiterea încheierii de admitere în principiu?
Imediat după ce a acceptat succesiunea

odata ce a acceptat mostenirea e mostenitor si daca a decedat dupa ce a acceptat, nici nu mai conteaza daca apuca sa mai dezbata .
sotia il mosteneste cu ce a mostenit la randul lui.