Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... speta: un absolvent de liceu (19 ani) - fara diploma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

speta: un absolvent de liceu (19 ani) - fara diploma de bac (2021), ...

speta: un absolvent de liceu (19 ani) - fara diploma de bac (2021), numai cu certificatul de absolvire a 12 clase liceu teoretic - va mai beneficia ca pana acum de asigurarile de sanatate pana isi va gasi un loc de munca?? Ce implica inregistrarea lui la ANOFM? Din platforma ANOFM nu reiese clar ce poate face un elev dupa terminarea liceului daca nu a luat bac_ul, implicit nu alte studii.... multumesc anticipat
1. Absolvenţii de liceu se pot prezenta la AJOFM pentru înregistrare ca persoană în căutarea unui loc de muncă .

2. Potrivit prevederilor legii, absolvenţii trebuie să se prezinte la agenţiile pentru ocupare în termen de 60 de zile de la absolvire. În cazul absolvenţilor de liceu indiferent de promovarea sau nepromovarea examenului de Bacalaureat, termenul de 60 de zile începe pe 05 IUNIE, având în vedere Ordinul MEN nr. 3.125/2020 privind structura anului şcolar 2020-2021 publicat în Monitorul Oficial „pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral şi frecvenţă redusă, anul şcolar are 32 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 4 iunie 2021”.
[ link extern ]