avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DEȚINUT POLITIC EXECUTAT Buna seara! In legătura ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DEȚINUT POLITIC EXECUTAT Buna seara! In legătura cu legea 118/1990, am și eu o nelămurire. ...

Buna seara!
In legătura cu legea 118/1990, am și eu o nelămurire. Cum este posibil ca urmașii deținuților politici, care și-au ispasit pedeapsa, într-adevăr ani de iad, dar care s-au întors la familiile lor, primesc mii de lei pe luna, dar mama mea, al carei tata a fost executat in Trenul Morții de la Timișoara , martie1950, deși inițial fusese condamnat la 18 ani de închisoare, primește doar 500 lei. Este aceasta lege corecta???
Mulțumesc !
Viviana
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 11:35, 17 Septembrie 2021
Stiti cum e, corecta, incorecta, asta este cu ea lucram.
Era mai buna daca nu exista? Care este de fapt intrebarea?

Ca fapt divers, eu am ramas surprins ca in west europe,
legile astea cu despagubirile pentru veterani, deportati, si altii,
cum sunt la noi, nu au corespondent in west.
Ultima modificare: Joi, 16 Septembrie 2021
trandafir2, moderator
West europe nu a avut comunism, deci nici lupte anticomuniste! Și dacă tot se da o lege reparatorie, sa fie echitabila!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
DA, asa este, de asta m-am si abtinut sa scriu - "condamnati sau persecutati politic" - si am scris doar "pentru veterani, deportati, si altii", tocmai gandindu-ma la acest aspect.
In fine, multe vorbe doi bani nu fac, concluzia este ca,,, corecta sau nu, asta e legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 118/1990 catzic catzic Buna ziua Am si eu o nelamurire. De curand am primit pentru bunicul meu confirmarea ca a fost luptator in rezistenta anticomunista si ca beneficiaza de ... (vezi toată discuția)
Calitatea de luptator in rezistenta anticomunista sierra sierra Buna! Am niste nelamuriri si m-am gandit sa intreb niste persoane care sunt cel mai in masura sa-mi raspunda sau sa-si dea cu parerea. Probabil v-ati dat ... (vezi toată discuția)
Proces peste proces dmh dmh daca pe baza D.L. 118/1990 sunt in recurs la C.E.D.O., pot deschide proces si in tara pe baza L.221/2009 ? (vezi toată discuția)