Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DEȚINUT POLITIC EXECUTAT Buna seara! In legătura ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DEȚINUT POLITIC EXECUTAT Buna seara! In legătura cu legea 118/1990, am și eu o nelămurire. ...

Buna seara!
In legătura cu legea 118/1990, am și eu o nelămurire. Cum este posibil ca urmașii deținuților politici, care și-au ispasit pedeapsa, într-adevăr ani de iad, dar care s-au întors la familiile lor, primesc mii de lei pe luna, dar mama mea, al carei tata a fost executat in Trenul Morții de la Timișoara , martie1950, deși inițial fusese condamnat la 18 ani de închisoare, primește doar 500 lei. Este aceasta lege corecta???
Mulțumesc !
Viviana
Stiti cum e, corecta, incorecta, asta este cu ea lucram.
Era mai buna daca nu exista? Care este de fapt intrebarea?

Ca fapt divers, eu am ramas surprins ca in west europe,
legile astea cu despagubirile pentru veterani, deportati, si altii,
cum sunt la noi, nu au corespondent in west.
trandafir2, moderator
West europe nu a avut comunism, deci nici lupte anticomuniste! Și dacă tot se da o lege reparatorie, sa fie echitabila!
DA, asa este, de asta m-am si abtinut sa scriu - "condamnati sau persecutati politic" - si am scris doar "pentru veterani, deportati, si altii", tocmai gandindu-ma la acest aspect.
In fine, multe vorbe doi bani nu fac, concluzia este ca,,, corecta sau nu, asta e legea.