Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impreuna cu sora mea, am mostenit de la mama un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impreuna cu sora mea, am mostenit de la mama un apartament . ...

Impreuna cu sora mea, am mostenit de la mama un apartament . Sora este plecata de multi ani in strainatate si nu are intentia sa revina in tara. Vrea sa imi cedeze partea ei de mostenire. care sunt modalitatile ? Este necesara prezenta ei ,sau este suficienta o imputernicire legalizata in tara ei de domiciliu actuala?
Ați dezbătut succesiunea? Aveți un certificat de moștenitor după mama?
raluk0207, utilizator
Avem certificate de mostenitor.
Sora dvs sa intocmeasca o procura la Ambasada sau Consulat, prin care sa imputerniceasca o alta persoana (nu dvs) din Romania, sa va doneze cota ei indiviza din masa succesorala.