avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procură la notar să administreze firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procură la notar să administreze firma.

Bună ziua,
În 2016 am inființat o societate la inițiativa unchiului meu, apoi i-am făcut procură lui la notar să o administreze. Unchiul a băgat societatea în insolvență iar acum îmi cere să fac din nou o procură ca să o redreseze.
Ce să fac? Îmi este frică să îi mai fac o procură.
Poate să îmi fie atrasă răspunderea chiar dacă el are procură de reprezentare?
Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:45, 26 Septembrie 2021
Da, veti raspunde in solidar pentru activitatea firmei, cu cel pe care l-ati imputernicit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii facute de imputernicitul administratorului ivanhoeliviu ivanhoeliviu Buna ziua. Vin in fata dumneavoastra cu o problema delicata. Sunt asociatul unic al unei societati comerciale aflate in insolventa. Societatea a atras ... (vezi toată discuția)
Executare administrator firma inactiva ContSters332983 ContSters332983 Buna seara! Va solicit ajutorul in privința unei probleme. In anul 2011 am preluat o firma de la sora mea, am modificat numele, codul CAEN etc. Am dat ... (vezi toată discuția)
Procedura insolventa srl cosminap cosminap buna ziua! Am o societate comerciala la care sunt administrator,este preluata de la o cunostinta, aceasta are doua imprumuturi neplatite, chiar daca sunt ... (vezi toată discuția)