avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitatea ca persoană fizică autorizată se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitatea ca persoană fizică autorizată se considera vechime ...

Activitatea ca persoană fizică autorizată se considera vechime în muncă dacă au fost achitate contribuțiile minime stabilite prin lege? Am găsit câteva articole despre un proiect în privința asta, dar nu știu dacă s-a aprobat sau nu.
Cel mai recent răspuns: Derek88 , utilizator 16:13, 26 Septembrie 2021
Activitatea ca persoană fizică autorizată nu se considera vechime în muncă, chiar daca au fost achitate contributiile.

Codul Muncii
art.16
...
(5) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru răspunsurile prompte, d-le Cornel Vasile!

Cornel Vasile a scris:

Activitatea ca persoană fizică autorizată nu se considera vechime în muncă, chiar daca au fost achitate contributiile.

Codul Muncii
art.16
...
(5) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime în muncă în if nick5roo nick5roo 1. Soția deține un salon de înfrumusețare ca IF de cca 20 ani. Din 2006 nu a mai contribuit la plata vechimii în muncă! Se consideră vechime în ... (vezi toată discuția)
Se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! In urma unui concurs, unitatea noastra urmeaza sa angajeze cu contract individual de munca o persoana fizica. Insa, din analiza Cartii de ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca pfa marian19968 marian19968 Buna ziua! Sunt medic veterinar si din anul 1994 pana in anul 1999 am lucrat intr-o unitate de stat. Din 2000 am devenit persoana fizica autorizata, avand ... (vezi toată discuția)