avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... studii universitare - vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

studii universitare - vechime in munca

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate.

Am absolvit studiile universitare, cursuri de zi, in perioada cat eram pensionata medical.
Intrebarea este: perioada studiilor va fi considerata ca si stagiu asimilat de cotizare CAS si va fi adaugata la stagiul de cotizare in momentul implinirii varstei de pensionare, sau faptul ca beneficiam de pensie medicala in acea perioada nu imi confera acest drept?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: gabigrecu , utilizator 22:28, 10 Ianuarie 2010
Ati intuit perfect ca daca se suprapun doua stagii de cotizare nu se pot cumula.
Doar daca in unul dintre acestea s-a depasit celalalt, dar dupa cum expuneti datele, s-au suprapus in totalitate.
Deci, nu se cumuleaza, se ia in considerare perioada de pensie medicala.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu asimilat im82 im82 nelamurire: Daca nu s-a efectuat stagiul complet de cotizare corespunzator varstei (exclusiv stagiile asimilate), la pensionarea de varsta se adauga ca stagiu ... (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare include facultatea la zi? Inamu Inamu Va rog sa-mi spuneti daca stagiul de cotizare include perioada de studii in facultate, cursuri de zi. Am auzit ca nu, pt. pensie anticipata - este adevarat? - ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ancabic ancabic Cand se poate pensiona anticipat, fara penalizare , o femeie nascuta la 16.04.1955, care a inceput sa lucreze din 01.10.1979 , dupa absolvirea facultatii de 5 ... (vezi toată discuția)