Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... studii universitare - vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

studii universitare - vechime in munca

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate.

Am absolvit studiile universitare, cursuri de zi, in perioada cat eram pensionata medical.
Intrebarea este: perioada studiilor va fi considerata ca si stagiu asimilat de cotizare CAS si va fi adaugata la stagiul de cotizare in momentul implinirii varstei de pensionare, sau faptul ca beneficiam de pensie medicala in acea perioada nu imi confera acest drept?

Va multumesc
Ati intuit perfect ca daca se suprapun doua stagii de cotizare nu se pot cumula.
Doar daca in unul dintre acestea s-a depasit celalalt, dar dupa cum expuneti datele, s-au suprapus in totalitate.
Deci, nu se cumuleaza, se ia in considerare perioada de pensie medicala.
Va multumesc.