Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Bună ziua! Bunicul meu (vitreg) a intocmit un testament in care mi-a lasat mostenire tot ce avea, dar in posesia careia voi intra in deplinatate (momentan am doar o parte) doar dupa moartea bunicii mele, ea fiind inca in viata in momentul de fata. Ea doreste acum sa vanda casa (care este mentionata si in testament), as vrea sa stiu, din punct de vedere legal, dupa vanzarea casei, ce procentaj sau ce cota mi s-ar cuveni?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Tina.mfv, utilizator
Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Pai avand in vedere ca eu mostenesc o parte din bunurile sale, si de asemenea trebuie sa fiu si eu de acord pentru a fi vanduta casa, trebuie sa semnez, ar trebui si eu sa primesc o parte din bani, nu?
Tocmai de aceea intreb, pentru ca nu stiu cum se procedeaza.

raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Ah, acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine. Bunicul meu care a intocmit testamentul este decedat, dar sotia sa, bunica mea, care are de asemenea o parte din mostenire, este in viata.
Tina.mfv, utilizator
acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine.

Nu era nimic de inteles daca ati uitat sa mentionati ce era mai important, ca bunicul a decedat.
trebuie sa dezbateti succesiunea si vedeti ce aveti, cat aveti din casa si ce aveti , asta obtineti.
casa o vindeti impreuna daca veti fi coproprietare.
ce scrie mai exact in testament referitor la casa ?

gi-jane2 a scris:

acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine.

Nu era nimic de inteles daca ati uitat sa mentionati ce era mai important, ca bunicul a decedat.
trebuie sa dezbateti succesiunea si vedeti ce aveti, cat aveti din casa si ce aveti , asta obtineti.
casa o vindeti impreuna daca veti fi coproprietare.
ce scrie mai exact in testament referitor la casa ?

Da, este greseala mea ca am uitat sa mentionez.
Citez ce scrie in testament " Las ca (numele meu...) , sa mosteneasca in deplina proprietate si posesie toata averea mea, mobila si imobila, ce va construi patrimoniul meu la data decesului". Asta este cam tot ce este important din testament, ca sa spun asa.
Iar mai jos scrie ca o are ca succesibila rezervata pe sotia sa.