avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Bună ziua! Bunicul meu (vitreg) a intocmit un testament in care mi-a lasat mostenire tot ce avea, dar in posesia careia voi intra in deplinatate (momentan am doar o parte) doar dupa moartea bunicii mele, ea fiind inca in viata in momentul de fata. Ea doreste acum sa vanda casa (care este mentionata si in testament), as vrea sa stiu, din punct de vedere legal, dupa vanzarea casei, ce procentaj sau ce cota mi s-ar cuveni?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Ultima modificare: Joi, 7 Octombrie 2021
Tina.mfv, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:35, 13 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?


raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Pai avand in vedere ca eu mostenesc o parte din bunurile sale, si de asemenea trebuie sa fiu si eu de acord pentru a fi vanduta casa, trebuie sa semnez, ar trebui si eu sa primesc o parte din bani, nu?
Tocmai de aceea intreb, pentru ca nu stiu cum se procedeaza.

raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Ah, acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine. Bunicul meu care a intocmit testamentul este decedat, dar sotia sa, bunica mea, care are de asemenea o parte din mostenire, este in viata.
Ultima modificare: Joi, 7 Octombrie 2021
Tina.mfv, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine.

Nu era nimic de inteles daca ati uitat sa mentionati ce era mai important, ca bunicul a decedat.
trebuie sa dezbateti succesiunea si vedeti ce aveti, cat aveti din casa si ce aveti , asta obtineti.
casa o vindeti impreuna daca veti fi coproprietare.
ce scrie mai exact in testament referitor la casa ?


gi-jane2 a scris:

acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine.

Nu era nimic de inteles daca ati uitat sa mentionati ce era mai important, ca bunicul a decedat.
trebuie sa dezbateti succesiunea si vedeti ce aveti, cat aveti din casa si ce aveti , asta obtineti.
casa o vindeti impreuna daca veti fi coproprietare.
ce scrie mai exact in testament referitor la casa ?

Da, este greseala mea ca am uitat sa mentionez.
Citez ce scrie in testament " Las ca (numele meu...) , sa mosteneasca in deplina proprietate si posesie toata averea mea, mobila si imobila, ce va construi patrimoniul meu la data decesului". Asta este cam tot ce este important din testament, ca sa spun asa.
Iar mai jos scrie ca o are ca succesibila rezervata pe sotia sa.

Alte discuții în legătură

Succesiune ciprianron ciprianron buna ziua tuturor! cine ma poate lamuri cu o problema? iata datele problemei: bunicul meu a decedat pe 13 iunie 2007. bunica este in viata . mai sunt si trei ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)
Imobil cu uzufruct viager. este posibilă vânzarea lui dacă există această clauză? IAndra04 IAndra04 Buna. Explic din nou pe scurt situatia pentru cine nu stie. Exista o mostenire,un imobil,la care sotul meu este nudul proprietar si matusa lui este ... (vezi toată discuția)