Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Otravire pisici
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Otravire pisici

Buna ziua! Am o problema cu o vecina care ameninta ca imi otraveste pisicile.
Locuiesc la casa in curte comuna, am 3 pisici femele, sterilizate si vaccinate cu carnet de sanatate, pe care le las afara odata pe zi. Treburile si le fac in casa in litiere. Vecina in cauza a mai otravit alte pisici in trecut, inclusiv pisica a caror pui i-am adoptat eu.
1. Cu cine as putea lua legatura in cazul in care pune mancare otravita in curte, din cate am citit nu este legal, si cum as putea demonstra ca dansa le pune?E ok sa inregistrez conversatiile?
2. Daca moare o pisica, la cine pot face plangere? Si ce dovezi as putea aduce?
3. As purea actiona in instanta pentru daune morale si materiale, avand in vedere ca am investit bani in animalul de companie? Exista lege in acest sens?
4. Daca gasesc mancarea otravita si o arunc de fiecare data la gunoi, doamna poate sa ma reclame cu ceva?
Stiu ca ar fi mai usor sa imi tin in casa pisicile, dar fiind salvate din curte nu le pot obisnui exclusiv in casa.
Multumesc!
Anomaralena, utilizator
1-2 Acte de cruzime impotriva animaleleor le puteti sesiza la politia teritoriala care detine serviciul specializat de protectia animalelor
In astfel de cazuri problema esentiala este proba indubitabila care indica autorul
3-Daca detineti probe rezonabile,aveti dreptul sa va indreptati cu pretentii in instanta impotriva autorului
4-Este greu de preconizat ce reactie poate avea persoana care isi asuma astfel de actiuni
3-Daca detineti probe rezonabile,aveti dreptul sa va indreptati cu pretentii in instanta impotriva autorului

Ce ar putea inseamna probe rezonabile in acest caz?