avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Otravire pisici
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Otravire pisici

Buna ziua! Am o problema cu o vecina care ameninta ca imi otraveste pisicile.
Locuiesc la casa in curte comuna, am 3 pisici femele, sterilizate si vaccinate cu carnet de sanatate, pe care le las afara odata pe zi. Treburile si le fac in casa in litiere. Vecina in cauza a mai otravit alte pisici in trecut, inclusiv pisica a caror pui i-am adoptat eu.
1. Cu cine as putea lua legatura in cazul in care pune mancare otravita in curte, din cate am citit nu este legal, si cum as putea demonstra ca dansa le pune?E ok sa inregistrez conversatiile?
2. Daca moare o pisica, la cine pot face plangere? Si ce dovezi as putea aduce?
3. As purea actiona in instanta pentru daune morale si materiale, avand in vedere ca am investit bani in animalul de companie? Exista lege in acest sens?
4. Daca gasesc mancarea otravita si o arunc de fiecare data la gunoi, doamna poate sa ma reclame cu ceva?
Stiu ca ar fi mai usor sa imi tin in casa pisicile, dar fiind salvate din curte nu le pot obisnui exclusiv in casa.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Octombrie 2021
Anomaralena, utilizator
Cel mai recent răspuns: Anomaralena , utilizator 15:52, 11 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1-2 Acte de cruzime impotriva animaleleor le puteti sesiza la politia teritoriala care detine serviciul specializat de protectia animalelor
In astfel de cazuri problema esentiala este proba indubitabila care indica autorul
3-Daca detineti probe rezonabile,aveti dreptul sa va indreptati cu pretentii in instanta impotriva autorului
4-Este greu de preconizat ce reactie poate avea persoana care isi asuma astfel de actiuni
3-Daca detineti probe rezonabile,aveti dreptul sa va indreptati cu pretentii in instanta impotriva autorului

Ce ar putea inseamna probe rezonabile in acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce autoritate poate obliga o persoana sa isi sterilizeze pisica ? stefail stefail Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie aparent haioasa dar deranjanta. In momentul de fata in gradina mea personala convietuiesc 8 pisici, toate fiind puii ... (vezi toată discuția)
Buna seara! langa curtea soacrei mele exista un padoc de caini. ... Ami98 Ami98 Buna seara! Langa curtea soacrei mele exista un padoc de caini. Angajatii de la padoc ne ademenesc animalele si le fura, apoi le pun pe site-uri de donatii ... (vezi toată discuția)
Buna seara! ce ne facem cu pisicile fara stapan hranite de o ... Yaruleto Yaruleto Buna seara! Ce ne facem cu pisicile fara stapan hranite de o familie de destepti de la un bloc care isi fac nevoile peste tot in curtea casei mele? Am incercat ... (vezi toată discuția)