avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Am urmatoarea intrebare / situatie Sunt de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Am urmatoarea intrebare / situatie Sunt de profesie ...

Buna ziua
Am urmatoarea intrebare / situatie
Sunt de profesie asistent medical.
In curand voi indeplini conditiile pentru iesire la pensie la limita de varsta cf, prevederilor legii263/2010.
Conform art. 22 din ordonanța nr. 144 din 2008 modificată și completată cu Legea nr. 278/2015, asistentii medicali ies la pensie la 65 de ani si la cerere pot iesi la pensie mai devreme, cf legii 263/2010.
Inteleg de aici ca optiunea de continuare a activitatii pana la 65 de ani nu se face pe baza vreunui cereri , cu sau fara aprobarea / instiintarea angajatorului.
Daca nu optez sa ies la pensie cf legii 263/2010 , si depasesc varsta pevazuta in anexa 5 , PRESUPUN CA se intelege automat ca vreau sa beneficiez de prevederile art 22 din ordonanța nr. 144 din 2008, adica sa imi continui activitatea si sa ma pensionez la 65 de ani.
Ulterior, dupa o perioada de 1 an sa zicem , ma mai pot razgandi ? Pot reveni asupra optiunii de continuare a activitatii si sa ma pensionez cf L 263 ? Limita de varsta si stagiul minim din anexa 5 la L 263 ar fi depasita cu mult.
Cand si cum ar trebui sa optez pentru una din variante , ce interval de timp am la dispozitie, tinand cont ca cererea de pensionare pentru limita de varsta se depune incepand cu data la care e indeplinesc conditiile din anexa 5 / L 263.
Situatiei prezentate consider ca nu i se aplica art. 56, alin. (1), lit. c) din Codul Muncii deoarece in situatia de fata (specific profesiei de asistent medical) optiunea de continuare a activitatii nu se face ” în scris .......... în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani ”

Alte discuții în legătură

Pensionare sperantzula sperantzula am varsta de 60ani, as medicala, seful imi sugereaza sa ies la pensie.., conform legii am dreptul sa stau pana la 65ani, in cazul in care imi depun dosarul de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare mircea2020 mircea2020 O intrebare daca se poate. De ce femeile ies la pensie, limita de varsta, la 62 ani (Legea 19/2000) iar cf. OUG 144/2008 art. 22 alin. 4 la 65 ani. Adica ... (vezi toată discuția)
Cand se poate pensiona un asistent medical care a realizat un stagiu de cotizare de 38 de ani? chilom chilom asistent medical cu varsta de 58,4 si ani de cotizare 37,7 pot depune dosar de pensoinare? (vezi toată discuția)