Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Inainte de casatorie, am achizitionat un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Inainte de casatorie, am achizitionat un apartament ...

Buna seara,

Inainte de casatorie, am achizitionat un apartament impreuna cu sotul iar eu am achitat tot avansul, in jur de 15000 de euro. Apartamentul a fost pe numele lui pentru ca el putea accesa creditul. In cazul unui divort, mai pot recupera cei 15.000 de euro? Trebuie sa mentionez ca am si dovada platii avansului.

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Olga
casa e bunul lui propriu, aveti un drept de creanta pt avans si apoi pt ratele platite in timpul casatoriei, termenul de prescriptie e suspendat cat sunteti impreuna.