Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Acum aproximativ un an, am ajutat un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Acum aproximativ un an, am ajutat un “amic” cu ...

Buna ziua! Acum aproximativ un an, am ajutat un “amic” cu o poza cu mine si cu buletinul meu (separat si impreuna) pentru ca acest amic sa il ajute la randul sau pe un prieten de-al lui sa isi faca cont la pariuri online ca sa castige bonusuri jucand. Acum cateva luni mi-a cerut acelasi tip de poze pentru a ridica un castig. Si acum un an mi s-a parut dubios, regretand ca mi-am “dat” buletinul asa usor dar si acum cateva luni. Sunt din ce in ce mai crispat pe tema asta si vreau sa stiu in ce masura as putea fi anchetat penal si ce inselatorii ar putea face cu buletinul meu ca sa stiu la ce sa ma astept. Ma gandesc ca de la primele poze, de acum un an, s-ar fi intamplat ceva zic eu, sa ma trezesc cu vreun imprumut bancar sau mai rau, vreo frauda sau ceva de genul. Multumesc.
In primul rand observati art. 327 alin 3 Cod penal "Încredințarea unui act ce servește la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile spre a fi folosit fără drept se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Deci fapta de a da buletinul unei persoane constituie infractiune in sine. In rest, in ceea ce priveste inselatoriile, daca veti fi cercetat probabil se va dovedi cu inregistrarile de la casa de pariuri ca de fapt nu ati fost dvs. Daca nu, in functie de situatii veti administra alte probe. De exemplu daca se va sustine ca la data x ati fi savarsit o inselaciune, veti dovedi ca la data respectiva ati fost in alt loc si nu ati fi putut savarsi infractiunea. Insa depinde foarte mult, de situatiile imputate si de dovezile pe care le puteti administra.
Georgiana Petrov - Cabinet de avocat, Avocat