Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declarația de avere privind jocurile de noroc!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declarația de avere privind jocurile de noroc!

Declarația de avere privind jocurile de noroc! Buna ziua, o persoana care a câștigat 70.000 de lei la pariuri sportive, are obligația de a trece suma câștigat în declaratia de avere? Dacă da, în termen de câte zile/luni și în caz ca a omis sa declare câștigul, ce sancțiuni ar putea atrage?
george-neagu, moderator
Rectificarea declarației poate fi inițiată și de către persoane, în termen de 40 de zile de la depunerea inițială.
E obligatoriu sa declari câștigul respectiv? Ma refer la ce am scris mai sus... și dacă da, și totuși ai omis... care sunt consecințele... E vorba de 5 ani

Cornel Vasile a scris:

Rectificarea declarației poate fi inițiată și de către persoane, în termen de 40 de zile de la depunerea inițială.

Dupa 5 ani sa faceti o rectificare!! ... cam greu de dat un raspuns care sa va absolve de vreo sanctiune.

In declaratia de avere se declara Veniturile din premii şi din jocuri de noroc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc tare mult! Dar va rog frumos, dacă puteți și cunoașteți... Ce sancțiune ar atrage

Cornel Vasile a scris:

Dupa 5 ani sa faceti o rectificare!! ... cam greu de dat un raspuns care sa va absolve de vreo sanctiune.

In declaratia de avere se declara Veniturile din premii şi din jocuri de noroc.

Legea 176/2010
art. 29
(1) Nedepunerea declarațiilor de avere și a declarațiilor de interese în termenele prevăzute de prezenta lege, precum și nedeclararea, în declarația întocmită potrivit anexei nr. 1, a cuantumului veniturilor realizate, sau declararea acestora cu trimitere la alte înscrisuri constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 50 lei la 2.000 lei. Agenția poate declanșa din oficiu procedura de evaluare.
......

sau

art. 28
Fapta persoanelor care, cu intenție, depun declarații de avere sau declarații de interese care nu corespund adevărului constituie infracțiunea de fals în declarații și se pedepsește potrivit Codului penal.