Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PFA Presedinte Asociatie Proprietari Buna ziua, Ca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PFA Presedinte Asociatie Proprietari Buna ziua, Ca presedinte ...

PFA Presedinte Asociatie Proprietari
Buna ziua,

Ca presedinte de bloc se poate infiinta PFA pentru contract de prestari servicii cu asociatia de proprietari?(Remunerare).

Aveti idee in privinta codului CAEN care este, in situatia in care ar trebui sa emit factura?
Din punct de vedere legal este ok PFA?

Multumesc.
Nu. Ca presedinte nu se incheie contract individual de mca sau servicii ci contract de mandat. Presedintele trebuie sa fie proprietar in acel bloc, deci sunteti proprietar la un ,doua apart in blocuri diferite, deci nu este rentabil sa fiti PFA. Nu exista COR ptr pres. asoc.
presedintelui i se face contract de mandat si se opereaza ca atare in declaratii catre ANAF si se platesc taxele ca in cazul unui contract de munca

sanda65 a scris:

[quot
Presedintele trebuie sa fie proprietar in acel bloc,

Afirmatia dv opereaza si in cazul asociatiilor de proprietari constituite din mai multe imobile de locuit in comun???