Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ministrul Sănătății, Cseke Attila, a declarat, ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ministrul Sănătății, Cseke Attila, a declarat, joi, că ...

Ministrul Sănătății, Cseke Attila, a declarat, joi, că certificatul verde va fi obligatoriul în aproape toate activitățile curente și la intrarea în orice instituție privată,,

Va rog sa-mi explicati ca eu sunt mai greu de cap. La ce se refera ministrul, unde mai exact va fi obligatoriu certificatul? Va fi obligatoriu si pentru magazine/alimentara?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu a aparut pana in prezent un document scris, aprobat de parlament/ guvern, publicat in MO care sa instituie aceasta obligatie. Ministrul interimar vorbea despre o propunere.
Trebuia sa cititi acel articol , pana la capat ....

" În ceea ce privește certificatul verde, acesta va fi obligatoriu, începând de luni, „în afară de magazinele alimentare și de farmacii (...), în toate celelalte instituții și în instituții publice pentru toți vizitatorii care se duc în administrația publică centrală și locală. Și în sfera privată probabil o să propunem, pentru birouri, pentru clădiri, firme care au mai mult de 50 de angajați, pentru cei care sunt vizitatori”...."
[ link extern ]