Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de propietari a solicitat firmei ce se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de propietari a solicitat firmei ce se ocupa de apa ...

Asociația de propietari a solicitat firmei ce se ocupa de apa menajeră si canalizare,înlocuirea unei conducte de deversare ce se afla in fata blocului deoarece mai tot timpul se infunda. Respectiva firma a executat lucrarea si acum a pus locatarii la plată. Este normal să plateasca locatarii atâta timp cât conducta respectivă nu se afla sub bloc ?
Legal ,asociatia de proprietari,conform disp L nr 196/2018 detine responsabilitatea sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din imobilul de locuit in comun
Instalatiile pana la bransamentul asociatiei de proprietari intra in responsabilitatea regiilor/furnizorului respectivelor utilitati asigurate in sistem centralizat
Căminul de racordare a instalației interioare de canalizare la rețeaua publica de canalizare e limita până la care e responsabilă asociația, nu doar ce e "sub bloc".Dacă această conductă (de la ieșirea din bloc până la căminul de racordare)a fost înlocuită atunci asociația trebuie să plătească lucrările.
mitabiciclista, utilizator
Sunt de acord cu dumneavoastră. Aici nu prea inteleg cum este legal. La vreo 2 metri distanta de bloc se afla un cămin iar la încă 10 metri se afla un alt camin. Conducta care a fost înlocuită este cea care face legatura intre cele 2 cămine. Cele de la subsol până in primul camin au fost 8nlocuite de catre noi

mitabiciclista a scris:

Căminul de racordare a instalației interioare de canalizare la rețeaua publica de canalizare e limita până la care e responsabilă asociația, nu doar ce e "sub bloc".Dacă această conductă (de la ieșirea din bloc până la căminul de racordare)a fost înlocuită atunci asociația trebuie să plătească lucrările.