Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, va rog frumos sa mă lamuriti și pe mine. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, va rog frumos sa mă lamuriti și pe mine. Bebe 1 ...

Buna seara, va rog frumos sa mă lamuriti și pe mine. Bebe 1 are 9 luni când bebe 1 va avea 1 an și 5 luni se va naște bebe 2 vreau să știu dacă timp de aceste 7 luni voi primi indemnizație pentru fiecare dintre ei sau doar pentru 1 iar pentru celălalt doar alocație. Și ce se va întâmpla cu aceste 7 luni in care se suprapune ccc.ul le voi pierde sau se va prelungi al doilea ccc? Mulțumesc mult.
Pe perioada suprapunerii situațiilor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

In speta, veti primi pe perioada suprapunerii : indemnizatia CCC1 + 1250 lei
Va mulțumesc mult.

Cornel Vasile, Consilier juridic