Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am un contract de inchiriere pe termen nelimitat.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am un contract de inchiriere pe termen nelimitat.

Buna ziua, am un contract de inchiriere pe termen nelimitat si am hotarat de comun acord cu chiriasul ca el sa plece pana la 1 dec 2021. Am platit impozitul al Anaf pe 6 luni (am refacut contractul pe 1august a.c.), dar acum nu am acces in sediu nefiind vaccinata.
Daca nu mai depun declaratia fiscala pentru 2022 si platesc impozitul pe tot anul 2021 sunt in ordine? Sau trebuie sa mai fac ceva? Prefer sa platesc si pe decembrie, chiar daca nu mai sta, sa nu ma mai complic cu declaratie rectificativa, ca nu ma prea descurc. Ar fi ok asa?
george-neagu, moderator
da e ok daca platiti acum pt 2021 ce e de plata . La anul cand se depune declaratia unica pana in 25.05.2022 daca nu mai aveti venituri din chirii nu mai aveti obligatia depunerii declaratiei. Dar tot trebuie o rectificativa prin care sa treceti contractul incheiat altfel ANAF nu stie ca nu mai aveti contract activ si va va notifica la anul .