avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Imobiliara - Buna ziua, Sotul meu a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Imobiliara - Buna ziua, Sotul meu a contractat un credit de nevoi personale ...

Buna ziua,
Sotul meu a contractat un credit de nevoi personale la Bankpost in 2018. Nu l-a achitat si acest credit a fost cesionat catre mai multe firme de recuperatori. Ieri am primt de la un birou de executori judecatoresti o somatie imobiliara. bazata pe un act administrativ emis de acelasi birou de excutori judecatoresti in 2015. Apartamentul pe care il deti este cumparat cu credit ipotecar pe numele meu, nu si al sotului in anul 2019, iar sotul meu a decedat in martie 2020.
Imi pot pierde apartametul in acest caz?
Cel mai recent răspuns: SM985 , utilizator 11:30, 29 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ați făcut succesiune după soț, dacă da ,ați luat activitate ( bunuri) cât și pasive ( datorii) .Altfel nu cred ca vă pot constrânge într-un fel.
Luați legătura cu un avocat, este cel mai indicat .
Nu am facut inca succesiunea. Dar deja au notat urmarirea silita in cartea funciara. Si nu stiu ce sa fac.
Vorbiți cu un avocat .Nu poate sa va oblige să faceți succesiunea,din câte știu.Acum depinde și ce moșteniți în afară de datorii, dvs știți.
Ps.Dar ia interesați-vă creditul nu avea asigurare în caz de deces ,majoritatea au.
Dacă în 2018 a făcut creditul, cum putea să existe dosar de executare din 2015?
Aveti copii cu soțul decedat?
Aveați un regim matrimonial?
Apartamentul, chiar cumparat cu credit in timpul căsătoriei, este al dvs și al soțului dacă nu aveati o convenție matrimonială și se poate executa partea soțului decedat.
Să aveți în vedere totuși că, de la data decesului, orice executare silită este suspendată de drept.
Va trebui să formulati contestație la executare în 15 zile de la data primirii Somaliei.

oanalumi a scris:

Buna ziua,
Sotul meu a contractat un credit de nevoi personale la Bankpost in 2018. Nu l-a achitat si acest credit a fost cesionat catre mai multe firme de recuperatori. Ieri am primt de la un birou de executori judecatoresti o somatie imobiliara. bazata pe un act administrativ emis de acelasi birou de excutori judecatoresti in 2015. Apartamentul pe care il deti este cumparat cu credit ipotecar pe numele meu, nu si al sotului in anul 2019, iar sotul meu a decedat in martie 2020.
Imi pot pierde apartametul in acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita constantin vlasceanu constantin vlasceanu sotul meu a luat un credit de la cetelem acum 4 ani.Acum 2 ani sotul meu a decedat,eu am continuat sa platesc inca un an si jumatate, dar apoi nu am mai ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil Executare Silita Imobil Executare Silita Imobil Buna ziua ! Sotul meu a facut un credit fara ipoteca , iar eu am semnat in calitate de codebitor .Sotul meu a decedat . Banca a declansat procedura executarii ... (vezi toată discuția)
Mostenirea roxicutza86 roxicutza86 buna ziua.tatal mea a decedat acum 2 luni,iar in urma decesului a lasat 2 credite la o societate nebancara< unul e card de credit,iar celalalt e card de ... (vezi toată discuția)