Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Interzicerea acesului in magazin certificat verde
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Interzicerea acesului in magazin certificat verde

Buna ziua .
cat de justificata este interzicerea acesului unui client fara certificat verde intr-un magazin de alimentatie publica fara o lege in acest sens ?
motivul fiind protejarea personalului .
george-neagu, moderator
Nu este justificată, deoarece legea permite persoanei care nu deține certificat verde să aibă acces la magazinele alimentare.
corect .
dar cum ramane cu dreptul propietarului de a proteja sanatatea sa si a angajatilor sai ?
drepturile lor cum pot fi protejate ?
Proprietarul trebuie să respecte legea.
bun . sa respecta legea propietatii private . poate stabilii cine intra sau nu pe proprietatea lui . nu este o discriminare . certificatul fiind un card acces practic .
shaithan23, utilizator
Cum nu este discriminare? Unde este dreptul la libera circulație? Astfel de măsuri pot fi luate fără a încălca drepturile omului, doar în stare de urgență. Iar în România nu este stare de urgență, sau nu știu eu bine?

shaithan23 a scris:

bun . sa respecta legea propietatii private . poate stabilii cine intra sau nu pe proprietatea lui . nu este o discriminare . certificatul fiind un card acces practic .