avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Interzicerea acesului in magazin certificat verde
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Interzicerea acesului in magazin certificat verde

Buna ziua .
cat de justificata este interzicerea acesului unui client fara certificat verde intr-un magazin de alimentatie publica fara o lege in acest sens ?
motivul fiind protejarea personalului .
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Octombrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: mica-mihaela , utilizator 14:45, 3 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este justificată, deoarece legea permite persoanei care nu deține certificat verde să aibă acces la magazinele alimentare.
corect .
dar cum ramane cu dreptul propietarului de a proteja sanatatea sa si a angajatilor sai ?
drepturile lor cum pot fi protejate ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarul trebuie să respecte legea.
bun . sa respecta legea propietatii private . poate stabilii cine intra sau nu pe proprietatea lui . nu este o discriminare . certificatul fiind un card acces practic .
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Octombrie 2021
shaithan23, utilizator
Cum nu este discriminare? Unde este dreptul la libera circulație? Astfel de măsuri pot fi luate fără a încălca drepturile omului, doar în stare de urgență. Iar în România nu este stare de urgență, sau nu știu eu bine?

shaithan23 a scris:

bun . sa respecta legea propietatii private . poate stabilii cine intra sau nu pe proprietatea lui . nu este o discriminare . certificatul fiind un card acces practic .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! consider că sunt încălcate drepturile omului prin ... mica-mihaela mica-mihaela Bună ziua! Consider că sunt încălcate drepturile omului prin lege/hotărâre de guvern privind accesul persoanelor care nu au certificatul verde în ... (vezi toată discuția)
Dreptul de selectare a clientelei marsi marsi Buna ziua, As dori sa stiu daca un magazin isi poate rezerva dreptul de a selecta clientela si pe baza a carui motiv? Daca ai fost intr-un magazin de mai ... (vezi toată discuția)
Vreau să fac o comandă online, dar magazinul îmi impune o comandă de minim 50 de lei deși plătesc transportul. au voie să facă asta? Mo Mi Mo Mi Buna ziua! Vreau sa fac o comanda online si magazinul online respectiv imi impune sa fac o comanda de minim 50 de lei. Are voie un magazin online sa-mi impuna ... (vezi toată discuția)