avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ce taxa se plateste la notar pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ce taxa se plateste la notar pentru partajarea a 3 ...

Buna ziua,
Ce taxa se plateste la notar pentru partajarea a 3 apartamente in valoare de aproximativ 400000 euro?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 10:18, 8 Noiembrie 2021
Depinde de cotele in care sunt detinute de coproprietari cele 3 apartamente. Daca sunt detinute in cote egale de 1/2 pentru fiecare se platesc taxe ca pentru un act prin care se transmit bunuri in valoare de 200.000 euro - undeva in jurul a 2000 de euro.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune; dreptul de mostenire al sotului supravietuitor stanley stanley Suntem doi frati proveniti din prima casatorie a tatalui nostru, care recent a decedat. In urma decesului sau a ramas sotia vaduva din a doua casatorie a ... (vezi toată discuția)
Act de donatie tottenkopfheitten tottenkopfheitten buna ziua sunt singur la parinti. sunt casatorit si am un copil minor. intrebare: 1] daca parintii mei imi doneaza [numai mie] un apartament in caz de divort ... (vezi toată discuția)
Impozit pe vanzare apartament - coproprietari uditza uditza Buna ziua Eu si sotul meu suntem coproprietari ai unui apartament, pe care suntem nevoiti sa il vindem. Dupa cum stiti, la incheierea CVC se plateste ... (vezi toată discuția)