Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaportul biometric este obligatoriu?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaportul biometric este obligatoriu?

buna seara!am si eu o intrebare,in curand trebuie sa imi schimb pasaportul aici in ISRAEL,si nu ma incanta ideea de a avea un pasaport biometric mai nou,din mai multe motive!Problema este ca nu stiu daca este obligatoriu!va multumesc!
Buna ziua !
In Romania nu sunt obligatorii, obtinerea acestora fiind in functie de solicitarea fiecaruia. Din cate cunosc, nici in Israel nu sunt obligatorii. Pentru obtinerea unui astfel de pasaport, aveti posibilitatea de a opta prin cererea de eliberare.
Cu stima !
Multumesc frumos!o seara buna!