Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este constitutionala plata cass de 10 % doar pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este constitutionala plata cass de 10 % doar pentru cei cu pensii ...

Este constitutionala plata cass de 10 % doar pentru cei cu pensii de peste 4000 lei cu intentiile guvernului Pnl-psd (inca neformat) ?
In prezent se plateste impozit de 10 % aplicat la suma din pensie care depaseste 2000 lei. Se doreste plata CASS pentru suma ce depaseste 4000 lei.
Cum impozitarea nu a fost declarata neconstitutionala, cel mai posibil nici taxarea pentru CASS nu va fi declarata neconstitutionala.
Daca ne aducem aminte ca actualii pensionari au platit CAS si CASS pentru salariul/ venitul incasat in toata perioada cat au fost activi, pensia nu ar trebui nici impozitata, nici taxata pentru sanatate.