Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La calcularea punctajului de pensie se ia în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La calcularea punctajului de pensie se ia în considerare salariu ...

La calcularea punctajului de pensie se ia în considerare salariu net sau brut?
La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.