Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă cineva a ...

Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă cineva a făcut un cont fals de facebook și a vorbit cu o anumită persoană, iar persoana respectivă decide să meargă la poliție pentru a afla cine e în spatele contului, reușește treaba asta?? Multumesc anticipat pentru lămuriri
Deci??
Daca nu s-a comis nicio infractiune, Politia nu se baga.

Pot repeta aici ce am scris pe 22 ianuarie 2016:

Poate da in judecata daca stie pe cine sa dea in judecata (deci nu pe A.N.) si chiar in acest caz trebuie sa dovedeasca faptul ca a dat in judecata pe cine trebuie. Si, ma intreb, daca Politia nu se baga, cum va face dovada? Cere mandat contra websiteului, dand websiteul in judecata, gaseste IP-ul. Daca e IP e proxy de anonimizare, nu mai poate dovedi nimic. Daca nu e IP de anonimizare, da providerul in judecata. Daca e provider din Australia trebuie sa-l dea-n judecata in Australia. In cazul fericit in care providerul deconspira identitatea faptasului, ramane sa-l dea in judecata pe faptas. Parerea mea e ca pana termina primele doua procese raspunderea s-ar putea prescrie si degeaba mai porneste al treilea proces. Iar daca ar castiga al treilea proces si respectivul n-are de unde plati ramane cu banii dati pe avocati si proceduri.
tgeorgescu, utilizator
O întrebare am și eu dacă cineva a creat un cont fals de Facebook cu un nr de tel cartela pre-paid pt a trimite niște mesaje iar apoi a șters contul definitiv poate fi găsită pers respectiva. ?
Orice se poate dacă există disponibile timpul și resursele necesare. Ale persoanei interesate. Autoritățile se vor implica doar în cazuri penale

Pavel1993 a scris:

O întrebare am și eu dacă cineva a creat un cont fals de Facebook cu un nr de tel cartela pre-paid pt a trimite niște mesaje iar apoi a șters contul definitiv poate fi găsită pers respectiva. ?