Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vreau sa imi inchid firma.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vreau sa imi inchid firma.

Vreau sa imi inchid firma , dar trebuie sa fac declaratia pe 2020 si 2021 . Pe 2021 nu declar niciun venit . Pot sa scriu 0 in drepturi la venituri sau ce trebuie facut ?
george-neagu, moderator
Pe firma nu e doar o declaratie pe an . Poate pe PFA
Sunt IF , in sistem real , fara personalitate juridica.
1. .Am gresit declaratia pe 2020 si nu figurez pe anul respectiv si trebuie sa fac si estimativul si bilantul pe realizarile
din 2020.
2 .Pot pune in aceeasi declaratie si estimativul si veniturile pe 2020 ?
3. Cum procedez, fara sa mai completez si 2021 sau sa trec venituri 0 pe 2021 ?
Vreau sa o inchid si am problema asta cu declaratiile
Depuneti o declaratie pe anul 2020 cu realizatul efectiv pe 2020 si pe aceeasi declaratie este estimarea anului 2021 ( acolo treceti cu zero ).
Deci trebuie sa trec peste declaratia estimativa si sa depun doar realizarile pe 2020 si estimativul pe 2021,pe care il voi trece zero . Oricum va multumesc pentru lamuririle anterioare.
cristy1110, utilizator
IF trebuie să depună până la 15 martie anul următor și declarația 204.

[ link extern ]