avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vreau sa imi inchid firma.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vreau sa imi inchid firma.

Vreau sa imi inchid firma , dar trebuie sa fac declaratia pe 2020 si 2021 . Pe 2021 nu declar niciun venit . Pot sa scriu 0 in drepturi la venituri sau ce trebuie facut ?
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:38, 11 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe firma nu e doar o declaratie pe an . Poate pe PFA
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt IF , in sistem real , fara personalitate juridica.
1. .Am gresit declaratia pe 2020 si nu figurez pe anul respectiv si trebuie sa fac si estimativul si bilantul pe realizarile
din 2020.
2 .Pot pune in aceeasi declaratie si estimativul si veniturile pe 2020 ?
3. Cum procedez, fara sa mai completez si 2021 sau sa trec venituri 0 pe 2021 ?
Vreau sa o inchid si am problema asta cu declaratiile
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti o declaratie pe anul 2020 cu realizatul efectiv pe 2020 si pe aceeasi declaratie este estimarea anului 2021 ( acolo treceti cu zero ).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci trebuie sa trec peste declaratia estimativa si sa depun doar realizarile pe 2020 si estimativul pe 2021,pe care il voi trece zero . Oricum va multumesc pentru lamuririle anterioare.
Ultima modificare: Joi, 16 Decembrie 2021
cristy1110, utilizator
IF trebuie să depună până la 15 martie anul următor și declarația 204.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa inregistrare finante Robert Daniel Csaszar Robert Daniel Csaszar Buna ziua, am o intrebare in legatura cu inregistrarea la finante ca pfa. Saptamana asta Luni am primit certificatul de la Registrul Comertului si as vrea ... (vezi toată discuția)
Sunt if format din doua persoane cristy1110 cristy1110 Sunt IF format din doua persoane si am niste neclaritati, dupa cum urmeaza: 1. In 2020 am depus declaratiile pt 2019 (bilant) si 2020 (estimativ) . In prima ... (vezi toată discuția)
Trebuie sa tin registru de incasari si plati la un pfi? petrut.hagima petrut.hagima Buna ziua. Mi-am deschis de curand un PFI, dupa ce in trecut am mai avut unul pe care l-am inchis. Utilizez acest PFI pentru a putea desfasura activitatea de ... (vezi toată discuția)