avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutii proces civil - Buna ziua, In calitate de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutii proces civil - Buna ziua, In calitate de intimat intr-un ...

Solutii proces civil -
Buna ziua,
In calitate de intimat intr-un proces civil, am castigat procesul in prima instanta. Ulterior paratul a facut apel la tribunal, paratul a castigat apelul, iar eu vreau sa fac recurs la apel (sa atac aceasta hotarare) si doresc sa stiu in calitate de intimat unde trebuie sa o fac : la acelasi tribunal, la curtea de apel , sau la inalta curte de casatie si justitie?
Va multumesc pentru timpul acordat de raspuns tuturor.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Decembrie 2021
ro_alex, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 15:50, 25 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna ziua,
recursul se depune la instanta c are a judecat apelul.
Ulterior aceasta instanta va trimite doraul la instanta competenta sa judece recursul declarat de dvs.
Va multumesc pentru raspuns, Sarbatori Fericite.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu drag. Sarbatori cu sanatate si pace-n suflet.
In primul rand trebuie vazut daca hotararea pronuntata in apel este definitiva sau are prevazuta calea de atac a recursului.Nu toate hotararile pronuntate in apel.pot fi atacate cu recurs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procuratura mai poate face ceva? ruxandra42 ruxandra42 Buna seara. Ma numesc Ruxandra si intampin urmatoarea problema, mai exact nu stiu daca sa mai stau cu sufletul la gura sau sa ma bucur. Fiica mea a facut o ... (vezi toată discuția)
Admite apelurile. desfiinteaza sentinta civila apelata si trimite cauza spre rejudecare primei instante. cu recurs in 15 zile de la comunicare. hepennypacker80 hepennypacker80 Bună ziua. Am primit următoarea soluţie în instanţă: \\"Dispune rejudecare la prima instanţă sau la instanţa competentă\\". Menţionez că apelul a ... (vezi toată discuția)
Plata cheltuielilor de judecata dispuse in apel vale7806 vale7806 Buna ziua. Am o nelamurire cu solutia unui apel. Eu pe fond am castigat,mi se admitea actiunea,obliga parata la cheltuieli de judecata de 6011 lei,cu drept de ... (vezi toată discuția)