avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare copil

Buna ziua,

Poate fi asugurat un tanar de 18 ani care nu presteaza nici o activitate si nici nu urmeaza cursurile vreunei institutii de invatamant?
Este de fapt vorba despre o tanara care a devenit mama si pe care mama ar dori sa o coasigure.

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2022
Cristina Ve, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:39, 4 Ianuarie 2022
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora

In speta, copii nu pot fi coasigurati ai parintilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurare kis_ioana kis_ioana pot fi coasigurat dupa mama mea? (vezi toată discuția)
Cine beneficiaza de asigurare cass gabriela06072002 gabriela06072002 Buna ziua. Recunosc ca imi este o oarecare jena pentru intrebarea care urmeaza s-o pun. De asemenea recunosc ca nu cunosc legislatia in domeniu. Dar imi aduc ... (vezi toată discuția)
Deducere suplimentara persoane in intretinere vs coasigurati Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o nelamurire referitoare la persoanele aflate in intretinerea unui salariat. In Codul Fiscal sunt mentionate persoanele care se pot afla in ... (vezi toată discuția)