Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare copil

Buna ziua,

Poate fi asugurat un tanar de 18 ani care nu presteaza nici o activitate si nici nu urmeaza cursurile vreunei institutii de invatamant?
Este de fapt vorba despre o tanara care a devenit mama si pe care mama ar dori sa o coasigure.

Multumesc!
Cristina Ve, utilizator
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora

In speta, copii nu pot fi coasigurati ai parintilor.