Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca nu există asociatie... Locuim într-un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca nu există asociatie... Locuim într-un bloc social, oamenii ...

Daca nu există asociatie...
Locuim într-un bloc social, oamenii sunt la nivelul pragului de existența, nivelul de școlarizare este de maxim 10 clase, unii chiar analfabeti.
Nu există asociație, există cineva care practic colectează banii pentru pentru plata singurei facturi, cea de apă rece, că nu au căldură și nici apă caldă.
Ce ar risca acel casier, să zic așa, in cazul unor controale.
Mulțumesc !
Este situatie delicata deoarece,legal activitatea de gestiune poate fi exercitata numai de catre persoane cu stiudii in domeniu si cu garantie materiala
Se mai pune problema ca daca nu exista persoana juridica constituita la nivelul imobilului d elocuit in comun,atunci persoana care exercita atributiile si presteaza activitatea de casier nici nu poate emite documente legale=chitante pentru sumele percepute de la locatari
Legal,este problema care trebuie solutionata prin implicarea primariei proprietar al imobilului
Dar eu care fac această activitate, ce sancțiuni as putea primi, că daca nu mai încasez, rămânem fără apă.

ynocentta a scris:

Este situatie delicata deoarece,legal activitatea de gestiune poate fi exercitata numai de catre persoane cu stiudii in domeniu si cu garantie materiala
Se mai pune problema ca daca nu exista persoana juridica constituita la nivelul imobilului d elocuit in comun,atunci persoana care exercita atributiile si presteaza activitatea de casier nici nu poate emite documente legale=chitante pentru sumele percepute de la locatari
Legal,este problema care trebuie solutionata prin implicarea primariei proprietar al imobilului

eu45ani, utilizator
Trebuie sa mergeti la Primarie!
Discutati acolo, probabil ca dansii sunt titularii de contract de furnizare a apei.
Bun, dumneata incasezi, dar unde achiti - la furnizor? In numele cui?
Chiar ca sunteti o categorie de oameni "sociali", dar cred ca si Primaria dvs. are o vina foarte mare.
Restantieri aveti?
Ca sa nu "patiti nimic" primaria trebuie sa intreprinda ceva, sa va numeasca in functia de casier, sau ceva asemanator...