avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe autostrada uitind ...

Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe autostrada uitind sa platesc rovineta am platit o dupa 1 2 ore pentru un an voi plati amenda?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 10:13, 11 Ianuarie 2022
Daca ati fost inregistrat de o camera video si la momentul respectiv nu erati inregistrat ca posesor de rovinieta, da. Veti afla acest lucru peste vreo 3-4 luni.
Exista Ordonanta 15/2002 care vorbeste despre rovigneta. La art 7 exista :
(7indice2) Tariful de trecere se achită înainte de trecere.
(7indice3) Prin excepţie de la prevederile alin. (7indice2), tariful de trecere poate fi achitat până cel
târziu la ora 24,00 a următoarei zile în care a fost efectuată trecerea.

Sunt zone - cum este podul de la Fetesti - unde se aplica 7 indice1
Pentru marea majoritate a zonelor se aplica 7indice3. Adica dc ati cumparat rovigneta in 2-3 ore - dar in aceeasi zi - mai mult ca sigur nu veti primi amenda,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. vorbiti de taxa de peaj, nu de rovinieta.
Nu exista art. 7 in forma pe care o prezentati. Citez din lege:
Articolul 7
(1) Responsabilitatea achitării corespunzătoare a tarifului de utilizare și a tarifului de concesiune revine în exclusivitate utilizatorilor români, iar în cazul utilizatorilor străini, aceasta revine în exclusivitate conducătorului auto al vehiculului.
(2) Responsabilitatea achitării corespunzătoare a tarifului de trecere revine în exclusivitate utilizatorilor.

Sursa: [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 11 Ianuarie 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am achitat rovinieta la 8 minute după ce a vehiculul a trecut prin raza camerelor. vreau să contest procesul verbal de constatare, știe cineva un articol care ar putea să mă ajute? Katiusha Katiusha Poate sa ma ajute cineva? Am circulat fara rovinieta, insa in momentul in care mi-am adus aminte am fugit la prima benzinarie si am achitat-o. Mi-a venit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am si eu o nelamurire in legatura cu rovinieta,...ex: ... Silviu arad Silviu arad Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu rovinieta,...ex: - Daca astazi circul pe autostrada fara rovinieta,dar o platesc tot astazi in decurs de 4,5 ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru rovinieta platita in aceeasi zi bunicutul bunicutul Am primit o amenda pt roivinieta in data de 13 09 si eu am cumparat-o mai tarziu in aceeasi zi!!!!!Cum se rezolva cf legii!!!!! :O (vezi toată discuția)