Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe autostrada uitind ...

Am inmatriculat masina astazi si am plecat pe autostrada uitind sa platesc rovineta am platit o dupa 1 2 ore pentru un an voi plati amenda?
Daca ati fost inregistrat de o camera video si la momentul respectiv nu erati inregistrat ca posesor de rovinieta, da. Veti afla acest lucru peste vreo 3-4 luni.
Exista Ordonanta 15/2002 care vorbeste despre rovigneta. La art 7 exista :
(7indice2) Tariful de trecere se achită înainte de trecere.
(7indice3) Prin excepţie de la prevederile alin. (7indice2), tariful de trecere poate fi achitat până cel
târziu la ora 24,00 a următoarei zile în care a fost efectuată trecerea.

Sunt zone - cum este podul de la Fetesti - unde se aplica 7 indice1
Pentru marea majoritate a zonelor se aplica 7indice3. Adica dc ati cumparat rovigneta in 2-3 ore - dar in aceeasi zi - mai mult ca sigur nu veti primi amenda,
Dvs. vorbiti de taxa de peaj, nu de rovinieta.
Nu exista art. 7 in forma pe care o prezentati. Citez din lege:
Articolul 7
(1) Responsabilitatea achitării corespunzătoare a tarifului de utilizare și a tarifului de concesiune revine în exclusivitate utilizatorilor români, iar în cazul utilizatorilor străini, aceasta revine în exclusivitate conducătorului auto al vehiculului.
(2) Responsabilitatea achitării corespunzătoare a tarifului de trecere revine în exclusivitate utilizatorilor.

Sursa: [ link extern ]
latka, moderator