Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua Problema autorizație constructii am luat o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua Problema autorizație constructii am luat o casa de renovat am depus ptr ...

buna ziua constructii
am luat o casa de renovat am depus ptr certificat urbanism renovare mansardare iar la un punt din C.U zice ca dacai cazu semnatura vecinului deoarece casele sunt apropiate vecinul avind mansarda si autorizatie dar fara semnatura mea a lui in jur de 40 cm de limita proprietate a mea la 1m de limita proprietate incepe o veranda iar dupa 1m incepe zidurile casei cass find 1977 a
lui dupa 2003. La adresarea intrebarii catre vecina daca mi da semnatura ptr mansardare fiindla 2m de limita proprietatii mia raspuns ca nui deacord cai iau lumina dupa care a facut o sesizare ca sau facut lucrari fara autorizatie ea avind niste poze mai vechi a casei mele eu casa ass o luasem cu modificari
La prezenta poliziei in constructii intrind in curte fara ca eu sa fiu acasa a facut poze cu casa si pozele de la vecina !ia pus la dosar cu amenda si intrarea in legalitate a lucrarilor Am facut contestatie si apel dar nam avut castig de cauza Intre timp depusesem si dosaru cu toate actele ptr autorizatie ,dupa 4luni vine radpunsu ca numi poate da autorizatia ptr ca am amenda cu intrare in legalitate a unor lucrari facut care deja erau cuprinse in dosarul ptr autorizatie Radpunzindumi sa le fac aparte iar dupa sa depun ptr un nou certificat urbanism cu noi conditii
Vazindd birocratia di cami schimba si conditiile din certificatul eliberat dupa ce am umblat 1 an ptr cerintele din primu certificat si cheltuind si o suma frumoasa de bani acu trebuie sa o iau de la capat
Daca fac lucrarile fara autorizație in regie proprie ce pot risca la venirea din nou a politie in construcții sau ITMului
sau ce se poate face in situația mea
Riscati amenda si obligarea de aducere a constructiei la starea initiala, adica sa demolati tot ce ati construit...
Plus amenda de la ITM daca angajati "la negru"...
IN REGIE PROPRIE CUM SE POATE LUCRA
AMENDA DE LACAT LA CAT