Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 1. La împlinirea vârstei legale de pensionare , ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

1. La împlinirea vârstei legale de pensionare , trecerea de ...

1. La împlinirea vârstei legale de pensionare , trecerea de la pensie anticipată parțială la pensia de drept se face automat sau trebuie să le " amintești " celor de la Casa de Pensii ?
2. De asemenea , la trecerea de la pensia de boală de gradul III la pensia de drept , în conformitate cu reducerea legală pentru munca în condiții de grupa I , trebuie să depui cerere ?
In ambele cazuri potrivit legii, trecerea se face din oficiu.
Totusi, o atentionare a casei locale, nu strica.