Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu actele de proprietate dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu actele de proprietate dupa schimbarea numelui?

Mi-am schimbat numele si apartamentul il am pe numele avut anterior. Unde trebuie sa schimb si ce trebuie sa fac pentru ca in momentul in care decid sa il vand sa nu am probleme? Am intrebat la notar daca trebuie sa schimb numele in contract si mi-a spus ca nu, ca se pastreaza numele avut la momentul achizitiei dar ca trebuie sa fac modificarea in cartea funciara. Aveti idee cum se face sau la ce se refera?
Va multumesc anticipat.
Actele nu se modifica după cum își schimba părțile numele. Asa rămân.
În act este menționat cnp-ul dvs, care este un element de identificare neschimbat.
Nu trebuie sa faceți nimic.
Dacă se va pune vreodată problema de a vinde/dona sau încheia un act juridic referitor la imobil, veți prezenta dovada numelui actual cu certificatul de căsătorie/hotărârea de divorț etc, după caz.
Multumesc mult pentru raspus!
Nu imi dadusem seama de cnp. Aveti dreptate, acela ramane neschimbat.