Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca neinregistrat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca neinregistrat

Buna seara .La finele anului trecut am solicitat ITM-ului un extras din revisal fiind angajata unui cabinet medical cu 4 ore.Contractul de munca cu respectivul cabinet nu se regaseste in revisal.Contabila firmei mi-a trimis o copie dupa revisal in whatsapp in care apar cu contract de munca activ.Este posibila o greseala din partea ITM-ului?Sau angajatorul a transmis revisalul apoi l-a declarat"eroare" si l-a sters
Nu este greseala ITM-ului.... este posibil sa va fi dat angajatorul un raport per salariat.

De când sunteți angajat la acel cabinet?
Din 04.01.2021. Ma gandesc sa merg la Administratia Financiara sa vad daca este inregistrat contractul.Mai mult patronul refuza sa-mi plateasca salariul aferent lunii decembrie.Nu exista nici un numar de inregistrare pe exemplarul meu de contract sau pe contractul de la angajator. Daca revisalul a fost transmis trebuia sa figurez la ITM, nu?
lioara44, utilizator
Daca c.i.m. a fost inregistrat in revisal care a fost transmis trebuia sa figurati la ITM.
sau a completat acea copie care v-a trimis-o pe whatsapp ,sa va linisteasca ,,dar in realitate ,nu este adevarat
Se poate scoate din programul de contabilitate raport pe salariat pe care scrie Revisal, fara ca acesta sa fie transmis la ITM. Daca aveti spatiu privat virtual pe ANAF, puteti verifica la solicitari, D112 contrib., daca vi s-au platit taxele la salariu. Dar daca la ITM nu va gaseste, putin probabil sa aveti contractul inregistrat