Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen solutionare contestatie raport de control
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen solutionare contestatie raport de control

Buna ziua,
In cat timp se raspunde/solutioneaza o contestatie la un raport de control al casei de asigurari de sanatate, dupa prevederile legale?
Un raport de control, indiferent de institutia care-l elibereaza poate fi considerat un act administrativ?
Ce se intampla/ce poate face partea vatamata in cazul in care institutia publica nu raspunde contestatiei.
Contestarea in contencios administrativ a proceselui-verbale de control, potrivit Legii nr. 554/2004. In acest sens:
- se va solicita institutiei sau autoritatii ierarhic superioare reexaminarea si revocarea, in tot sau in parte, a actului emis cu incalcarea drepturilor si intereselor legitime.

- dupa raspunsul primit se va formula si depune actiunea in contencios administrativ la Tribunalul - Sectia Contencios administrativ de la domiciliul reclamantului sau cel de la domiciliul/sediul paratului.

Procesul verbal de control poate fi contestat in conditiile art.1 si 7 din Legea 554/2004, si anume :
art.7 alin.1 : Înainte de a se adresa instantei de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autoritătii publice emitente sau autoritătii ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.