Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren cu drept de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren cu drept de folosinta

Acum 6 ani am achizitionat 2 apartamente intr-un bloc nou (constructie 2010). Acestea au fost achizitionate prin licitatie de la banca. Eu fiind al3lea proprietar. Primul fiind de cetatenie turca, a primit dreptul de folosinta asupra terenului aferent acestor doua locuinte. Ulterior acestea au fost preluate de banca si scoase la vanzare. Dezvoltatorul blocului (proprietarul actual al terenului, in acte) refuza sa imi cedeze cei 7 metrii , aceasta invocand diverse motive. In acest bloc sunt 100 de apartamente, toate au fost vandute cu drept de proprietate asupra terenului mai putin acestea doua. Doresc sa intru in legalitate pentru ca nu le pot unii (fiind invecinate) , nu pot face nici modificari in acte si in eventualitatea unei vanzari nimeni nu le v-a cumpara in starea actuala. Intrebare: il pot da in judecata pe constructorul blocului si altfel sa il oblig sa imi cedeze cota aferenta? Sau exista alta posibilitate? Am auzit de uzucapiune dar nu stiu daca se poate aplica.
Manuela Rășină, administrator
dupa 6 ani, nu poste fi vb de uzucapiune.
dezvoltatorul a rams proprietar a cotei indivize de teren sau cum ?

gi-jane2 a scris:

dupa 6 ani, nu poste fi vb de uzucapiune.
dezvoltatorul a rams proprietar a cotei indivize de teren sau cum ?

Da, in actele de la OCPI apar ca si proprietari iar eu am doar drept de folosita pe viata.
Vreti sa spuneti drept de folosinta pe durata "vietii" imobilului.

darkynok a scris:

Da, in actele de la OCPI apar ca si proprietari iar eu am doar drept de folosita pe viata.
Da. Pe durata imobilului

adriandimitriu a scris:

Vreti sa spuneti drept de folosinta pe durata "vietii" imobilului.

darkynok a scris:

Da, in actele de la OCPI apar ca si proprietari iar eu am doar drept de folosita pe viata.

Include contractul de vanzare cota indiviza? in acest caz mergeti in justitie pentru a obtine executarea lui. Daca insa n- o include, atunci.... probabil ca trebuie s-o cumparati. A! Atentie la diftongi.